alexanderpc alexanderpc
  • 22-08-2022
  • Mathematics
contestada

Hudson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of apples for $1.59
and a 10-pack of juice bottles. The total cost before tax was $7.39. Write and solve an
equation which can be used to determine x, how much each bottle of juice cost.

Respuesta :

Otras preguntas

what is the perpendicular adjacent sides in the triangle
how do conservationists make use of watersheds and eco zones? why is this important?
Volume , mass, and weight can be measured with balances, scales, and ?
Whats the answer to 45=x(14-x)
How did the colonists justify their protests and ultimate rebellion ?
8a2 + 6a = 5 how do I do this?
Eric and Frank want to equally share 4/3 feet of rope. What length of rope should each friend get? Explain how to use a drawing to help solve the problem.
Volume , mass, and weight can be measured with balances, scales, and ?
what famous ancient greek mathematician came up with an approximate value of pi by circumscribing and inscribing circles in and around regular polygons?
What is 2 to the 10th power in scientific notation