copitoalvarenga101
copitoalvarenga101 copitoalvarenga101
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tao compra almendras para preparar una salsa y servirla con fideos. Compra una bolsa de almendras de 3/8 de libra por $1.20.

¿Cuál es el precio unitario por onza que Tao paga por las almendras? (16 oz = 1 lb)
O $0.15
O $0.20
O $2.40
O $3.20​

Respuesta :

Otras preguntas

Eight friends purchase various supplies from a camping trip and agree to share the total cost equally. They spend $85.43 on food, $32.75 for water, and $239.66
decode the following message. using the atomic number plus the highest principle quantum number= 5, 30, 58, 56, 99, 79, 19, 98, 9
What are some hobbies that Jane Addams took up?
What is the measurement in degrees and radians for the rotation of counter-clockwise 5/3
PLEASE HELLLPPPPPP!!!!!!!!!!!!! 80% of 717
factor the expression. 30-4n
Complete the sentence: A car driver automatically brakes if a child dashes across the road. This is called a .............................................. reac
What is the sum of 0.04321 g + 5.263 g + 2.13 g to the correct number of significant digits
solve 3-2cos²x-3sinx=0 for 0≤x≤360
A jacket is on sale for 20% off the regular price. The sale price is $50. What is the regular price of the jacket?