black9316 black9316
  • 21-10-2022
  • Business
contestada

a manufacturer reports the following costs to produce 11,000 units in its first year of operations: direct materials, $11 per unit, direct labor, $7 per unit, variable overhead, $55,000, and fixed overhead, $143,000. the total product cost per unit under absorption costing is:

Respuesta :

Otras preguntas

Name 1 potential barrier to eating breakfast that apply to you, and suggest at least 1 good way to overcome it.
Last week, Sia ran 11 miles each day for 5 days and then took 2 days off. Did she run at least 6 miles last week? plsss
Find each missing length
how would i solve this?
Plz find the area for both of them. HURRYY PLEASE
How did Japan’s leaders react to Westernization?
One teacher wants to give each student 2 1 8 _ slices of pizza. If the teacher has 17 slices of pizza, then how many students will she be able to hand out pizza
Which of the following is an example of an irregular bone? A) sternum B) tarsal C) mandible D) femur
What does a clean face symbolize in "Thank You, M'am"? A. Desire B. Self-Respect C. Strength D. Wealth
5. How might you be affected by the eloquence of a speech?