username109756 username109756
  • 23-05-2023
  • Mathematics
contestada

30 POINTS TO ANSWERS FIRST! HURRY QUICK!!!

Gunther needs to buy apples to make a pie. According to the recipe, he needs approximately 5/1/2 pounds of apples. The grocery store sells apples in 3-pound bags or individually at a flat rate of $2.60 per pound. A 3-pound bag costs $4.95. Gunther buys 2 bag of apples.

Respuesta :

Otras preguntas

Solve each equation with quadratic formula.2v2+12v-27=9v
What digit appears in the units place in the number obtained when 2^320 is multiplied out?
How to I find the perimeter of rhombus
What is the moral of the story "By the Waters of Babylon"?
A rectangular stage set up in a theater has an area of (15x^2+3x-12) square feet. Factor the polynomial completely.
Suppose Maya made another sign with an area of 48 square inches. Would this sign be larger or smaller than the sign with an area of 48 square centimeters? Expla
Suppose Maya made another sign with an area of 48 square inches. Would this sign be larger or smaller than the sign with an area of 48 square centimeters? Expla
Solve the system of equations using substitution. y= 3/4x-7 4x- 6y=50
What is the square root of pie times 9 Plus 44 X 60+89
explain the shift of power from kings to nobles during the middle ages