michealv1206 michealv1206
  • 25-04-2024
  • Social Studies
contestada

Give an example of one good or service produced in the United States using the market model. Justify your example using content from the poster

Respuesta :

Otras preguntas

Help please basic geometry
John and Ariana bought school supplies. John spent $10.50 on 5 notebooks and 4 pens. Ariana spent $7.80 on 4 notebooks and 2 pens What is the cost of 1 notebook
A rental company rents a luxury car at a daily rate of $38.48 plus $.50 per mile. Paul is allotted $110 for car rental each day. Write an equation to represent
The cost of a computer in a computer store is reduced by 12.5% in a sale. İf the computer was priced 7800$ what is the price in the sale?​
How much of a radioactive kind of nitrogen will be left after 30 minutes if you start with 1,920 grams and the half-life is 10 minutes?
you run a school in florida. fixed monthly cost is $5,683.00 for rent and utilities, $5,939.00 is spent in salaries and $1,659.00 in insurance. also every stude
URGENT!! ILL GIVE BRAINLIEST!!!!! AND 100 POINTS!!!!!
look at the photo please! i need help with linear regression equation. :D
6. What horizontal force is required to slide a 150 N crate with uniform motion across a floor where the coefficient of kinetic friction is 0.20?
Using the sources and your knowledge of U.S. history, explain one New Deal program and evaluate the effectiveness of that program in easing the economic crisis.