natashamahaffey
natashamahaffey natashamahaffey
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

NEED HELP QUICK!!!!! Eight pounds of cashew nuts cost $32. What is the cost of 1 pound of cashew nuts? A.$2 B.$3 C.$4 D.$8

Respuesta :

SPJ SPJ
  • 21-05-2018
32$/8pounds
Divide both sides by 8
4$/pound
Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-05-2018
The first step here would be to write out an equation.

$32 ÷ 8 = ?

The reason we are doing thirty-two divided by eight is because this equation will give us the cost of one pound of Cashew Nuts.

Now we solve the equation.

$32 ÷ 8 = 4

So, this means our answer is, The cost of 1 pound of Cashew Nuts is only $4.
Answer Link

Otras preguntas

what is 64% of 75 tiles
Vegeterians are healthier than people who eat meat fact or opinion explain
Which of these pieces of legislation was an important step in limiting slavery?
what legacy did ww1 leave behind
15% of 20 is what number
A student wishes to compare how one theme appears in two different works. Which of the following would be the best approach A.The student could show how each au
what is 2/3+3k/4=71/12 how do u solve this
What is the GCF of 54 and 32
80% of a number is 96. What is 25% of that same number? A. 20 B. 30 C. 40 D. 120
please help Your skin is constantly producing new cells through cell division. How does this happen? During interphase, how does a cell prepare for division? D