davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

1. 다음 밑줄 친 부분과 바꾸어 쓸 수 있는 것을 고르십시오. 승규가 여자 친구 몰래 바람을 피웠대요. (밑줄 친 부분: 바람을 피웠대요) 1. 실컷 놀러갔대요 2. 다른 사람을 도와줬대요 3. 다른 여자와 사귀었대요 4. 지나치게 일했대요
There's an old saying in Tennessee — I know it's in Texas, probably in Tennessee — that says, fool me once, shame on — shame on you. Fool me — you can't get foo
. A mass of 8.72 kg gains 446 J of gravitational potential energy. To what height was it lifted?
đề bài:combine each pair of sentences using enough...to V or enough for...to V 1 the moon is very bright . we can play outdoor 2 i have enough money . i can pay
Is the collection of nice Nepali songs a set ? Why ?​
8) I'm so tired from fatigue that I feel as if a roller ____me A. had run over B. will run over C. is running over D. has run over 9. The rescue team ___more v
Mention any two differences between spider and cockroaches​
I need help asap with this question
Heeeelp pleasssse :D
A one tonne crane increases its speed from 30km/h to 108km/h in 35 seconds. Calculate the change in momentum