maths9 maths9
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

six cakes cost £2.40 how much do 10 cakes cost ?

Respuesta :

conyersmyasia123 conyersmyasia123
  • 25-02-2016
So for this problem you have to divide 2.40 by 6 to figure out how much each cake cost. So 2.40 divided by 6 equals 0.40. So each cake is 40 cents. Then just multiply .40 and 10 to figure out how much ten cakes cost. And .40 times 10 is 4. So ten cakes is $4.00.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-02-2016
You do 2.40/ 6 and you get 4 cents.
Than you multiply 4 and 10 and you get 40.

So your answer is 40 cents.

Hoped that helped.

Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of figurative language in these lines
the value of the building owned by two veterinarians went from 125000 to 117500. What is the percent decrease
In an experiment, one group receives a new antidepressant medication and the other group receives a sugar pill. the group receiving the new antidepressant medic
Find the area of the irregular shape
What is the surface area of this rectangular prism? Rectangular prism with length labeled 12 meters, height labeled 3 meters, and width labeled 4 meters.
which food item is a rich source in protein
The most expensive thing in the world is a cheap Army and Navy.” - Rep. Carl Vinson (GA), This quote by Representative Vinson could BEST be used to prove hi
Kevin rides his bicycle 3 miles in a half hour. How long will it take him to rid 5.5 miles?
What was Stephen f Austin arrested
How can a president lose his or her job before elction time?