lettersrules
lettersrules lettersrules
  • 26-05-2018
  • Mathematics
contestada

Deshaun buys candy that costs 4 per pound. He will spend at most 32 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

ktreyb
ktreyb ktreyb
  • 26-05-2018
Your problem is missing the units after the numbers. It could be 4 cents and 32 cents, 4 dollars and 32 dollars, 4 cents and 32 dollars, 4 dollars and 32 cents, etc. 

Assuming both are in dollars:

32 / 4 = 8

Deshaun can buy 8 pounds of candy. 
Answer Link

Otras preguntas

0.200 in a fraction
What is the best estimate for the product of 289 and 7
Which of the following countries was NOT an Axis power? A. Japan B. Germany C. Portugal D. Italy
The school arranged for a minibus to __________ all the students to and from the museum.
Unit for and standard form of 5 hundreds x 10
What is the answer M divided by 3+5=2
Which best explains why the Ku Klux Klan was formed?
A circle is centered at the point (5, -4) and passes through the point (-3, 2). The equation of this circle is (x + ___)2 + (y + ___)2 = ___
what is f + 3pie = 7pie ?
what the simplest form for the ratio 2:4