karmony2022
karmony2022 karmony2022
  • 23-07-2018
  • Mathematics
contestada

a box of 144 garbage bags costs $12. at this price,how much are you paying for each individual garbage bag? (round to the nearest cent.)

Respuesta :

Natren Natren
  • 23-07-2018
Divide the number of bags by the price of the box and that equals the price of the individual bags which is .08 cents
Answer Link

Otras preguntas

What particles make up the nucleus of an atom?
what are some examples of figurative language found in the book Divergent?
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
what are some examples of figurative language found in the book Divergent?
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
What particles make up the nucleus of an atom?
factor: 6x+36=  how do I solve this problem
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
the perimeter of a rectangle is 120 meters. If the length of the rectangle is 20 meters more than the width, what are the dimensions of the rectangle.
Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n