koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

can I have help pls​
A 6 ­foot ladder is placed against a wall with its base 2 feet from the wall. How high up the wall is the top of the ladder?
Why was the Romans well fed
Many people believe that the best Rapper is Lil wayne if you had to choose who is your favorite and why. Your choices are Juice Wrld, Lil peep, Lil wayne and Ki
What is the results of an unclear thesis statement?​
change 15cm to meters​
Customers arrive at an ice cream store at the rate of 15 per hour. The owner attempts to serve in a first-come, first-serve priority. The mean time to serve a c
I need help finding this out whoever solves it will get brainliest
FLUID P IS WATER AND FLUID Q IS MERCURY. IF THE SPECIFIC GRAVITY OF MERCURY IS 13.6 AND ATMOSPHERIC PRESSURE IS 101.3 kPa. What's the absolute pressure at A whe
Which theory holds that the pitch we hear is determined by the particular location on the cochlea where the hair cells vibrate the most?.