madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

Describe social responsibility​
Explain any four disadvantages of sacrifice​
(2) What would happen to the bond's value if inflation fell and r declined to 7%? Would we now have a premium or a discount bond? (3) What would happen to the v
Triangles ABC and DEF are similar and have measurements as shown. What is the measure of EF?
Please help !!! Column A 1. ___A. 5.___E 2.___B. 6.___F 3.___C 4___D Column B A. Wavelength B. amplitude C. Trough D. Crest E. Amplitude
Enceladus is a moon that orbits the planet Saturn. Enceladus has a similar orbital period to that of Deimos, but its orbital speed is about 10 times larger. Exp
(You only have to answer the second one)
a 2kg box is put on the surface of an inclined plane at 27° with the horizontal. The surface is frictionless. calculate the acceleration down the plane​
A camera has a listed price $859.95 of before tax. If the sales tax rate is 9.5% , find the total cost of the camera with sales tax included. Round your answer
In JavaScript, an if statement needs to end with what symbol? A. : B. [ C. { D. ;