michelle971
michelle971 michelle971
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each. of jack spent $25.06 on soup, how many cans did he buy?

Respuesta :

idc23
idc23 idc23
  • 21-09-2018

Divide 25.06 by 1.79. You get the answer...14 cans of soup.

Answer Link
Jenny4531 Jenny4531
  • 21-09-2018

14 cans. If you get one for $1.79 then you have to divide the total of $25.06 by 1.79 to get how much you can buy with $25.06 which are 14 cans.

Answer Link

Otras preguntas

In UVW, the measure of W=90°, WU = 32 feet, and UV = 51 feet. Find the measure of V to the nearest tenth of a degree.
Kisi Shahar Mein 53% Hindu 39% Musalman se 1296 Anya Dharma lambi Hai bataiye Ham Shahar Mein Kitne Hindu Hain ​
A system of linear equations and the corresponding graph are shown below.
i will give brainliest to correct answer
Benjamin was a lanky kid. He was the tallest kid in the class, and he was not a big kid. His mom packed him a huge lunch in the hopes he would get some more mus
What should you keep in mind when adding contents to your digital portfolio? The contents of the portfolio will depend on the _____
Find the surface area of this rectangular prism. a - 3 square units b - 9 square units c - 21 square units d - 102 square units
hi pls help i’ll give brainliest
Which statement explains why approximately half of an individual’s DNA sequence comes from each parent?A. A cell from one parent undergoes mitotic cell division
What is one benefit to banking at a credit union instead of a commercial or internet bank?