mommazgurl mommazgurl
  • 23-09-2018
  • Mathematics
contestada

Selena bought 3.75 pounds of meat for $4.64 per pound. What was the total cost of the meat?

Respuesta :

Brodio549
Brodio549 Brodio549
  • 23-09-2018

The total cost of the meat is $17.40.

Answer Link
Aishna
Aishna Aishna
  • 23-09-2018
3.75 pounds of meat * $4.64 = $17.40
I hope this helps you!
Answer Link

Otras preguntas

Tom, the borrower, gave Joe, the lender, his mortgage as security for his loan. Under the terms of the mortgage, Tom is identified as the
An example of a purine is An example of a purine is guanine. deoxyribose. cytosine. ribose 5-phosphate. thymine.
The roles of scientists and engineers in the advancement of science and technology complement each other. In general, scientists conduct in-depth scientific stu
What’s 50 1/3+ 50 1/3?
Scientific laws explain how and why something occurs on a scientific level true or false
write 2, 330, 000 in scientific notation?
Use expressions for even integers to show that the product of two even integers is an even integer.​
Find an equation of the circle that satisfies the given conditions. Endpoints of a diameter are P(−2, 1) and Q(8, 9)
Review the Four Social Errors and Biases in the Highlights area on page 127 in Ch. 4 of THiNK: Critical Thinking and Logic Skills for Everyday Life. Which of th
You go down 9 floors in an elevator. How would you write the integer?