jayjayshimmer
jayjayshimmer jayjayshimmer
  • 24-03-2016
  • Mathematics
contestada

Ricky bought 8.5 oz of peanut butter for $2.72, Colin bought 12.75 oz for $4.21, and Shirley bought 15.8 oz for $5.53. Who got the best deal?

Respuesta :

kelpel197
kelpel197 kelpel197
  • 24-03-2016
Do 2.72/8.5, it gives you .32 so that Is .32 cents per ounce. Now do 4.21/12.75 that gives you .33 cents per ounce. Now do 5.53/15.8 that gives you .35 cents per ounce, so in conclusion Ricky got the best deal.
Answer Link

Otras preguntas

veri made $25 babysitting .if she makes $8 an hour ,how many hours did she babysit
Why did Egyptians spend years and many resources to build enormous tombs for their dead pharaohs?
The duty of a journalist is to give honest facts to the readers. How is the common man affected by ‘Yellow Journalism’.
sue uses the expression 8x3,000 8x200 8x9 to help solve a multiplication problem . what is sues multiplication problem?
which of these events influenced the formulation of the truman doctrine
three friends share a pizza divided into eighths if each person eats one slice how many more slices must be eaten so that one half of the pieces remains
chromosomes move to the middle of the spindle during what phase
What is a federalist and what do they do?
veri made $25 babysitting .if she makes $8 an hour ,how many hours did she babysit
83 and one third percent as a fraction