dixon6625 dixon6625
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-10-2018

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link
mierewhite mierewhite
  • 25-05-2021

Answer:

3.25 IB

Step-by-step explanation:

the price is $13.00 if we divide that by 4 per IB you would get 3.25 IB

Answer Link

Otras preguntas

Tickets for a school play sold for $7.50 for each adult and $3.00 for each child. The total receipts for 118 tickets totaled $696. Find the number of adult tick
why is frame of reference important
how do you turn fractions to exponents EX: 3/8 x 3/8 x 3/8
find the total?25% of what number is 15?____.
Find the value of 18 ÷ 9 ∙ 3
I just need to know the answer
Which of the following is necessary to resolve conflict? a. patience with the conflict resolution process b. willingness to engage the other party c. support of
the steps you follow in your experiment
What is set up when a group of people settle in a distant land but are still ruled by the government of their native land?
What reforms did the Young Turks demand?