makaylaspeaks8933 makaylaspeaks8933
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for 6 dollars what is the cost of one lemon

Respuesta :

angelyna27
angelyna27 angelyna27
  • 23-10-2018
6 divided by 8 = 0.75
0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75= 6

So $0.75 is the amount per lemon
Answer Link
djoyner9 djoyner9
  • 26-01-2020

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a teacher has a 12 lb bag of sand the sand will be divided evenly into 0.8 pound container if using all the saying how many 0.8 pound containers does the teache
imagine u work at a zoo. use at least two key vocabulary to describe your job.
what is the answer to this question?
identify nail care tools materials and equipment​
How many 3/10 foot pieces of wood can you cut from a board that is 2 7/10 feet long? *
A marching band is having difficulty getting lined up for a parade. When they line up in threeswo people are left out. When they line up in fours, three people
Help me solve this problem please
I bought 5 1/2 yards of fabric. I used 2/3 of the fabric to make curtains. How much fabric did i use?
Biology -Calculate the fluid pressure at Piston A. -Calculate the force exerted on Piston B. -Which principle is being applied? What does the principle state? S
what are the reasons for the development of the most of the old human civilization is on the bank of river ​