SaintJulian9628 SaintJulian9628
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spent $12 dollars on school lunch at this rate find the amount 10 students would spend on the school lunch?

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 30-01-2019

Answer:

10 students would spend $30.

Step-by-step explanation:

In order to find this, start by looking for the cost per student. We can do this by dividing the overall cost by the number of students.

$12/4 students = $3 per student.

Now we take that unit rate and multiply by the new number of students.

$3 * 10 students = $30 total spent.

Answer Link

Otras preguntas

find the intersection of the three sets: a = {–2, 7, 8, 11}, b = {–2, 7, 11}, c = {–2, 8, 11}. {–2, 7, 8, 11} {–2, 7, 11} {–2, 11} {11}
what is 0.0000000783 in scientific notation?
Where did the Shang Dynasty first develop? A.by the Heng Shan mountains B.near China's southern plains C.around the Yellow River D.close to the island of Hong K
A grown man will burn roughly 120 calories for each mile run. How many calories will be burnt when a grown man runs 6.5 miles
6.4 x 10 fifth power
honesty is the best policy do you agree
170 is one tenth of 17 true or false
elements in the same periodic table wich has the same number of valence electrons
How can compounds be formed with noble gasses.
Apples sell for $1.90 per pound, and bananas sell for $0.75 per pound. Troy bought some apples and some bananas. Together they weighed 3.8 pounds, and cost $5.8