abbbaayyyy3597 abbbaayyyy3597
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how manycan you buy with $10?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2018

The answer to your question is,

You can buy 5 cans of pineapple chunks with $10. Since each can is $2, you need to add $2 for each can until you get $10. :3

-Mabel <3

Answer Link

Otras preguntas

When patients say that they're allergic to a local anesthetic, they're probably A. allergic to the "-caine" drug family to which most anesthetics belong
solve Que no. 1 .....wid detailed​
Which of these events led to the United States becoming involved in World War 1?
Graph the equation f(x)= 4(x)+5
If the average of 5 positive integers is 70, what is the largest possible value of their median? a) 70 b) 114 c) 116 d) 346 Also explain please!
How are the principles of art used in creating works of art?
Using the chart on page 651 for the simulation of customers going to the checkout counters, how many customers would be represented by the random number 61? Jus
Dee has at most $150 to spend on restocking dolls and trains at her toy store. Dolls cost $7.50, and trains cost $5.00. Dee needs no more than 10 trains, and at
what is the product?
Force X displacement equals ______