yazanadel992 yazanadel992
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 29-12-2018

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

The power input into the food processor is 1150W. The power of the spinning blade is 900W. Calculate how much energy is wasted when the food processor is used f
PLEASE HELP ME SUPPER EASY QUESTION THAT I JUST CAN'T GET!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1.Which type of energy is not used or provided by the Sun? Nuclear Electri
what challenges did the british army face
What determines a materials state of matter? science
250 divided by 4 equals?
I REALLY need help. Which action is considered a mandatory responsibility of US citizenship? holding political office serving in the army serving on a jury join
Solve the system by addition. Give the y-value of the solution. 3x + 2y = 22 and 5x + 3y = 35
Raja can read 20 pages in an hour. How many pages can he read each minute? Can you explain this to me with an answer?
assume you're using a three button mouse. to access shortcut menus, you would
In one country, approximately 174,600 of 970,000 restaurants are pizza restaurants. Determine the percentage of restaurants in the country that are pizza restau