danelle012018 danelle012018
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.

Respuesta :

SugarRushSweets
SugarRushSweets SugarRushSweets
  • 24-01-2019

Answer: $2.81


Step-by-step explanation: I divided 14 and $4.99 and got 2.80561122244. I then rounded that number and got 2.81 for the unit rate.

Hope this helps!



Answer Link

Otras preguntas

What were speakeasies
what would the probability be that the son has dark hair?
Brainliest Given/Thanks/5 Star for the following; → No Copy → Explanation a sample representative of the entire population is an [A] Biased sample [B] unbiased
Give 20 elements of a first aid box and their uses pls
9+8 divided by (-4)-12
Where can you find academic writing that takes a position? Select one: a. You can find academic writing that takes a position in all of these places. b. in many
Which equation has a solution of 2 3 for n?
A number divided by three is three
Why did the Nazis pass the Nuremberg Laws? They wanted to protect Jewish people. They were concerned about anti-Semitism. They wanted to legalize discrimination
What should stephan do to improve his study environment? select five options. remove distracting technology have easy access to his study resources ask his pare