Amanda4745
Amanda4745 Amanda4745
  • 22-02-2019
  • Mathematics
contestada

Please help!
Which is a better buy, 1/2 gallon of orange juice for $3.99 or 1/4 gallon for $1.79 please explain

Respuesta :

ineedhelp9947 ineedhelp9947
  • 22-02-2019
I believe that the first one is better
Answer Link
smohan58 smohan58
  • 22-02-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

It is better to buy one by 4

Because in the first case,

1/2 Gallon is $3.99

Since1/4 is 1/2 of 1/2

It will be $1.995 which is more than $1.79

Answer Link

Otras preguntas

What equals to 31 using multiplication?
3/4 + 1/8= with simplest form.
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
depict an angle 7pi over 4 in standard position
depict an angle 7pi over 4 in standard position
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
depict an angle 7pi over 4 in standard position