kamora80
kamora80 kamora80
  • 23-02-2019
  • Mathematics
contestada

The group members price the muffins at $15 per dozen. What is the price per muffin?

Respuesta :

annarosehardy
annarosehardy annarosehardy
  • 23-02-2019

Answer:

$1.25 per muffin

Step-by-step explanation:

Take 15 divided by 12 because a dozen equals 12.

15/12=1.25

Answer Link

Otras preguntas

. During what season would a locality in Pennsylvania experience an unbalanced budget due to excess water being brought in? Why? Fall – Due to cooler weather an
type the dimensions of a different shaped box that has the same volume
summarise the order of operations for evaluating expressions use complete sentences​
-What is the present value of a $800 annuity payment over six years if interest rates are 10 percent? -Recalculate the present value at 9 percent interest, and
Can someone help me with this question, please?
At standard ambient temperature and pressure (SATP), a gas has density of 1.5328g/L. What is the molar mass of the gas?
how did the Han rulers support Emperor qin's early decision to built the great Wall?
How old must you be in order to be the President of the United States of America?
What is the height of the antenna?
Quadratic EquationsHow do I solve a quadratic equation?​