alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

What time is it in Spain
Jamal measured a house and its lot and made a scale drawing. The scale he used was 2 inches : 1 foot. In the drawing, the porch is 30 inches wide. What is the w
Unnecessary words interjected into sentences to fill moments of silence are known as ________________. group of answer choices concrete words precise words vivi
Find the 35th term of the sequence
Help.: 'A triangle has the side lengths shown.' 'Write an expression in simplest form that represents the perimeter of the triangle.'
Find direction of sum
Serafina and the Black Cloak True or False: One big clue that leads serafina to believe that mr. throne is the man in the black cloak is that he has too many ta
what is 1.9 times (1/4) ?
what subject pronoun spanish would you use for tu y esteba
Your dog jumps up on a visitor and you smack him with a rolled up newspaper. The next time you have a visitor, your dog doesn't jump on them. This is an example