dalylapastor25 dalylapastor25
  • 25-02-2019
  • Mathematics
contestada

at the supermarket, gum is sold in packs of 8 pieces each . one pack of gum cost$ &1.92. what is the unit cost per piece of gum?

Respuesta :

awo
awo awo
  • 25-02-2019

the unit cost per piece of gum is 0.24

Answer Link

Otras preguntas

Which class of Russian society probably didn’t benefit from Peter’s reforms? Why?
How do I evaluate a+b for a= 47 and b=31
which action is an example of bribery a tactic used by companies to stop unions from forming
How did Otto the Great make the crown stronger than the German nobles?
Why do you think the Church wanted to forbid people to read certain books?
Suggest how the reflex action of the eye to bright light is useful to the body.
Find the volume of a cube with the given side length. 8 units A. 24 cubic units B. 64 cubic units C. 512 cubic units D. 4096 cubic units
lisa brought a tank for her hermit crab. the lank can hold 1,331 cubic inches of water and includes a top. the base of the aquarium is a square. the height of t
according to ancient Egyptian beliefs what determines the course of a persons afterlife
Of these four words, which one is most likely to have a negative flavor or connotation? a. Confuse b. Distract c. Harangue d. Meander