Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 26-02-2019
  • Mathematics
contestada

Can you please help me with this question?

Can you please help me with this question class=

Respuesta :

ahmedu02
ahmedu02 ahmedu02
  • 26-02-2019
She can buy 5.75 pounds that cost $9.89
1 pound cost $1.72
Quarter pound cost 1.72/4= $0.43
10/0.43= 23r0.11

23*0.25(quarter pound)=5.75 pounds
5.75*1.72= $9.89
Answer Link

Otras preguntas

What did leaders of the public school movement work to establish? a. tax supported schools. b. low tuition colleges. c. free text books d. better private sc
_______ is/are the raw material of evolutionary change a. Genetic drift b. Nonrandom mating c. Assortative mating d. Mutations
Which one of the following SI base units is not matched to the correct unit of measurement? A. Length: km B. Mass: kg C. Time: s D. Temperature: K
What limited the power of the English monarchy and established the precedent that the English government would be based on law?
Both petroleum and coal are made up of complex carbon-based molecules, and both originated with living creatures of some kind. Both are vital sources of energy
Why do speakers emphasize particular words and phrases? a. To help the audience pay attention b. To establish tone and communicate the message c. To make a c
solving compound inequalities 14r+20 <14r+16 or 8-10r>15-9r
Facts and Info on California, Salinas and Gabilan Mountains in the 1930s.
The first Americans a. were searching for gold. b. were the Native Americans. c. sought religious freedom. d. kept journals of their experiences.
solve h=-b/2a for b this is a algebra question