LisaLWinters7137 LisaLWinters7137
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

5 apples cost ?1.45. 3 apples and 2 bananas cost ?1.13. What is the cost of 1 banana

Respuesta :

nozanin15 nozanin15
  • 26-03-2019

1.45÷5=0.29

0.29×3=0.87

1.13-0.87=0.26

0.26÷2=0.13

One banana costs 0.13

Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is 4cm less than twice the width. The perimeter is 58cm. Find the length
Michael Jordan has a career average of 30.4 points per game is a fact or opinion explain
Balance copper(II)sulfate+ammonium sulfide= copper(II) sulfide + ammonium sulfate
Mr Jacques wrote a bonus problem on the board. I f Gina correctly answer, she gets extra time to read. The problem is to write a statement that correctly relat
What is the Aryan caste system
if T (n) =3n-1 what is the 3rd term
Balance copper(II)sulfate+ammonium sulfide= copper(II) sulfide + ammonium sulfate
How do scientists use recombinant DNA technology to produce the drug insulin?
Why is rosa parks an important and inspirational woman?
What is 1.0 as a percentage?