username101101 username101101
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

at a local fruit stand , Luisa spends $3.96 for 2 pounds of strawberries. how much can she expect to pay for 4 pounds of stawberries?

Respuesta :

yoursister yoursister
  • 22-04-2016
$3.96 for 2 pounds. 4 pounds is twice as much as 2 pounds, or 2x.
Therefore, 2(3.96) = $7.92
Answer Link
Blast
Blast Blast
  • 22-04-2016
Simple 3.96*2 = $7.92 for 4 pounds of strawberries
Answer Link

Otras preguntas

what are the natural resources found in north america
Kelly subtracted 2.3 from 20 and got 17.7. explain why this answer is reasonable
Is 5+ 3y=8 a linear function? Please explain
Factor each expression completely.
Is 5+ 3y=8 a linear function? Please explain
Part a: If the diameter of a wheel is 1 yard, then it's radius is how many inches? Part b: write a statement telling how u know your solution to A is correct.
Victor pays $1200 rent. If his monthly salary is $3800, what percent of his monthly salary is his rent? Round to the nearest tenth of a percent.
1)Pong paid $20.40 in interest on her credit card last month. The monthly interest rate for her credit card is 1.7% of the balance she owes. What was Pong’s bal
change 2.36 to a mixed number and reduced to lowest terms
How did glaciers change the land of the northeast region?