Foxqueen
Foxqueen Foxqueen
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

Directions: Find the unit rate with the second given unit in the denominator.

$60.00 for 8 pizzas.

Respuesta :

Dontthankmebrainme
Dontthankmebrainme Dontthankmebrainme
  • 22-04-2016
Hi there,

OK were finding the unit rate for 60.00 dollar for 8 pizzas frist we divide 

60.00/8=7.5

OK so that the answer $7.50 per pizza
Answer Link

Otras preguntas

The product of two consecutive multiples of 5 is 500.what are these numbers?
Explain how you would write 7\8 as a rate per 100?
What is -3,1,-5,3,-1 from least to greatest?
The theatre club sells a total 101 tickets for $164. a student ticket cost $1. An adult ticket cost $2.50. How many student tickets were sold? Define: Relate
Wat is linear regression
there are twelve people on the jury there were 4more man than women how many man were there/
Can anyone tell me this answer? Share £420 in the ratio 2:3?
change 2.36 to a mixed number and reduced to lowest terms
True or false energy is the capacity to do work
What is 3 divided by 387 with a magnitude estimate