sanchitcoolcham5503 sanchitcoolcham5503
  • 25-04-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. Pumpkins cost $1.80 per pound. There are 16 ounces in 1 pound. How much did Susan's pumpkin cost?

Respuesta :

grace200452 grace200452
  • 25-04-2019

$3.96 i think i just did the math

Answer Link

Otras preguntas

How did the philosophies of humanism and individualism differ during the European Renaissance? A. Humanists developed modern politics by urging rulers to be fe
Clarisse helped Montag escape. a. True b. False
Following the rule of Oliver Cromwell, _______ agreed to the Habeas Corpus Act and to other demands of Parliament.
can one small crumb in your laptop affect it?
What was the most direct cause of Oliver Cromwell's rise to power? A. the death of King Charles B. the conflict between the poor and the aristocracy
When air contains as much air as it can at a certain temperature the air is
$2.889 nearest penny
An internal combustion engine uses fuel, of energy content 44.4 MJ/kg, at a rate of 5 kg/h. If the efficiency is 28%, determine the power output and the rate of
Sal made a map of his neighborhood. According to his map,Sal's house is 6 units away from the grocery store.The grocery store is 5 units away from the coffee sh
The terms of the Treaty of Ghent included all of the following except: New Orleans was returned to Great Britain boundaries were restored to their pre-war locat