micah100
micah100 micah100
  • 24-07-2019
  • Mathematics
contestada

A kilogram of nuts costs $8 how much would 3/4 of a kilogram cost?

Respuesta :

epicfoxer
epicfoxer epicfoxer
  • 24-07-2019

Answer:

6 dollars

Step-by-step explanation:

3/4= 75 percent which is equal to .75

8 * .75 = 6

:)

Answer Link

Otras preguntas

People who believe the death penalty is unconstitutional are most likely to cite which amendment in the Bill of Rights to support their case?
A?? During World War I, battleships were used for which purpose? to sink enemy aircraft carriers to launch attacks on coastal areas to move troops rapidly after
a rectangular area of land is being sold off in a smaller pieces. The total area of the land is 2(15th power) square miles. The pieces being sold are 8(3rd powe
25/32 divided by (-5/6)
Is it C? Which of the following was a cause of the Great Migration? expansion of cotton fields World War I civil rights movement the 19th Amendment Plessey v. F
Airline companies raise and lower their ticket prices based on the supply and demand. Due to high numbers of fliers, one company decided to raise their ticket p
Why do speakers emphasize particular words and phrases? To make the language is more memorable To remind the audience of the theme To make a claim seem logical
Solve each system of equations. 4x + 6y = 8 5x – 4y = 25
B or D? Which of the following describes Hoover’s philosophical approach to stimulating the economy? Direct intervention: give direct relief to individuals to s
country smaller than england