idonthaveaname18 idonthaveaname18
  • 25-08-2019
  • Mathematics
contestada

If one redskin and 4 golden roughs cost $1.65, whereas 2 redskins and 3 golden roughs cost $1.55, how much does each type of sweet cost?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 25-08-2019

Answer:

redskin $0.50      golden rough $0.35

Step-by-step explanation:

r=redskin

g=golden rough

1r + 4g = 1.65

2r + 3g = 1.55

I will multiply the first by -2

-2r - 8g  = -3.30

2r  +3g  = 1.55

Add both

0 -5g = - 1.75

g= 0.35       0.35*4 = 1.4

r+ 1.4 = 1.65

r=0.25

Answer Link

Otras preguntas

why hydrogen fluoride is a gas at room temperature?
Is 3 a solution of 2n - 6 = 5n - 15
How did European culture stay the same during the enlightenment period?
sammy what is 10/3=k/9 solve for k#go to itzmesammy she is the best
Design a number line containing five (5) points.
3. L=9, W=8, T.A. = 314: Find H and L.A.
Denotation what it mean
which line from lady liberty is an opinion​
How many distinct stages must occur between the point when light first encounters chlorophyll and the point at which can be used as energy by the plant? Two t
in the following figure, the value of x is... PLEASE ANSWER BY TOMORROW, 15 POINTS