essencefox12 essencefox12
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

36lbs of potatoes cost 216 how much would it cost for 39lbs

Respuesta :

vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 21-10-2019

Answer:

234 dollars

Step-by-step explanation:

So we would calculate the price of 1 Ib: 216/36 = 6 dollars per Ib

39 Ibs = 39 * 6 = 234 dollars

Answer Link

Otras preguntas

solve this..(factorise)​
What is Social Security Act of 1965 and what are the two titles
Ok I’m sorry I’m dumb but I really need help so if y’all can help me that would be amazing
A circuit contains two light bulbs connected in parallel. What would happen to the brightness of each light bulb if two more light bulbs were added in parallel
what movement led to the Reformation of the 1500s.many new presentation religions were founded the Roman Catholic Church tried to correct much of the existing C
What is the interquartile range
didn't mean to post this here
Ellos__ todas las películas que han visto porque nunca van al cine. A. Han alquilado b. Han hecho c. Han capturado d. Han dicho
Raul has one solution that is 20% acid by volume and one solution that is 50% acid by volume. He plans to mix together some of each solution to create 30 millil
how often does earth magnetic.field change dirrection?​