pompalarissa1234 pompalarissa1234
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

If you can buy one package of
strawberries for $3, then how many can
you buy with $9?​

Respuesta :

punnyfriends6
punnyfriends6 punnyfriends6
  • 21-10-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link
jazxie
jazxie jazxie
  • 21-10-2019

Answer:

you can buy 3 packages

Step-by-step explanation:

1 package = $3

1×3=3

2 packages= $6

2×3=6

3 packages=$9

3×3=9

Answer Link

Otras preguntas

What is it called when the audience know something the characters don't?
The Cuban Revolution resulted in A) increased trade with the United States. B) a Cold War ally with the United States. C) a government that soon adopted com
You are downloading a song. The percent y(in decimal form) of megabytes remaining to download after x seconds is y=-0.1x+1. Interpret the x- and y- intercepts.
Find A intersection B. A: {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12} B: {-2, -1, 1, 4, 7, 11} Multiply choice: A. {-2,-1,1,2,3,4,5,67,8,9,10,11} B. {1,4,7,11} C. {
choose a counterexample to show the conjecture is false . the conjecture is : any number that is divisible by 4 is also divided by 8
how to factor 64x^4 + xy^3
what are some adjectives for describing a tent
Which of the following is not a true statement regarding the writing process? A. It can be used to develop any type of writing. B. It can guide the author from
"To revise and make corrections" is to A. edit. B. change. C. correct. D. proofread
how do i solve this. a-12=-34