julianbowick28 julianbowick28
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

Which situations can be represented by the proportion 8/1/2
=4/1/4?

Respuesta :

eligaellara05
eligaellara05 eligaellara05
  • 22-10-2019

Answer:

false

Step-by-step explanation:

Answer Link
kbrat21 kbrat21
  • 12-05-2020

Answer:

The Answer would be

If 8 people can eat 1/2 of a watermelon, then 4 people can eat 1/4 of the watermelon.

If 1/2 pound of steak costs $8, then 1/4 pound of steak costs $4.

Answer Link

Otras preguntas

Write a unit rate for the situation $24 for 3 pounds
Find the volume of the shape below
how is money important than education​
Solve the quadratic equation –3x2 = 24x + 48 by factoring.
Calculate the volume of 150kg of chlorine gas at room temperature and pressure. The volume of one mole of gas at room temperature and pressure is 24.0dm^3. Rela
When solving a system of equations algebraically, which statement results in no solution?
points for whoever solves this little question first if an coco-nut has milk and hair why isn't it considered a mam-mal
Plz help question is in attachment
PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION!!! WHATS THE ANSWER?? I WILL GIVE YOU BRAINLIEST AND A THANKS!!! THANK YOUUU!!! <33
what is the tone of the poem pretty is a lie by nikita gill​