qman13 qman13
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.49 per pound and grapes cost $1.15 per pound. Leanne bought 3.5
pounds of bananas and 2.4 pounds of grapes. How much did she pay for the banan
and grapes?

Respuesta :

aidensain
aidensain aidensain
  • 22-11-2019

Answer:

1.71 for bananas

2.40 for grapes

Step-by-step explanation:

3.5x.49 1.71

2.4x1.15 2.40

Answer Link

Otras preguntas

Solve and explain the inequality problem 13x +-7(-2+x) is greater or equal to 4x + -10
Is 200 a whole number and a natural number
How was the family central to the Puritan community?
what are 2 ways in which inherited factors can affect a persons health?
Please explain. A certain calling card gives you the following rate to call Malaysia. There is a connection fee of $0.39 which allows you to connect for up to
what is the answer to number 36?
India's Ganges River, a vital natural resource, is thought to be seriously contaminated. Why has the government been slow in cleanup efforts?
what is fast ripening rice?
What is 397,506 rounded to the nearest ten-thousand?
What is z over 5 - 7=2 and 1 3