azaelmurgo200013
azaelmurgo200013 azaelmurgo200013
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk cost $5.12 what is the price in dollars of 8 oz of moo milk

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 26-11-2019

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

We have to know the conversion factor between gallons and ounces.

How many ounces are there in 1 gallons?

There are 128 ounces in 1 gallons

So, 1 gal = 128 oz

Now, 1 gallon cost 5.12 or we can say 128 ounces (oz) cost 5.12.

How much is 1 ounce??

We divide $5.12 by 128, to get:

5.12/128 = $0.04 per ounce

So, 8 ounce would cost:

0.04 * 8 = $0.32

Answer Link

Otras preguntas

Is it possible for the area of a figure to change after it is translated? Explain.
through:(1,2), slope =7 in standard form
Identify the type of error in the sentence. If the sentence contains no error, select C. My reluctance to join your group is because I do not know your activiti
Which sentence contains a punctuation error? A. You can imagine our surprise when we discovered that thirty-three inches of snow had fallen overnight. B.
please turn all of the below to standard form: 4x10^9 2x10^-5 3.7x10^6 3x10^8
PLEASE HELP! 4 qt= ______c
why is the planning of activities with the medical office important for the MAA
what did the invention of the cotton gin increase
Explain why U.S. security was threatened as a result of the war between Britain and France.
Write two paragraphs explaining the life of Nikola Tesla and his achievements. Please help.