the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

please help me with this geometry question. i attached an image.
A negative economic effect of World War II
1. What is the study of the cosmos? The study of the cosmos includes what topics? 2. How do astronomers think the universe was created? 3. What evidence is ther
72,451 compare 76,321
Solve and graph the absolute value of the inequality |2x+4|>14
Working women experienced new freedoms in the progressive era because:
The function E(t)=4^8*4^t approximates the number of nematodes in a certain sample of fresh compost after t days. Find the initial number of nematodes when t=0.
Select the correct answer. Roger pushes a box on a 30° incline. If he applies a force of 60 newtons parallel to the incline and displaces the box 10 meters alon
How can 3 tents be 40 dollars
___ are norms that are generally understood but not written down. formal norms mores informal norms laws