terianlilian
terianlilian terianlilian
  • 22-12-2019
  • Mathematics
contestada

if Elena's ice cream cost $3.50 more than Jada's ice cream, how much more did Elena's toppings weigh​

Respuesta :

acoolguy544
acoolguy544 acoolguy544
  • 18-11-2020

Answer:

8 ounces more

Step-by-step explanation:

Toppings cost 50 cents, 50 cents times 8 = $3.50

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-11-2020

Answer: 8 Ounces More

Answer Link

Otras preguntas

please help brainliest is available for accurate answers
A basketball rolled 300 m down a hill in 25 s. What was it’s average speed down the hill?
What is the next number in the pattern below? 3, 5, 9, 15, 23, ___ A ) 31 B ) 33 C ) 35 D ) 37
A triangle has a base that is two less than one fifth of its area. If the area of the triangle is 30, what is the height of the triangle? A. 4 B. 10 C. 15 D
Part A: Describe the general composition of a protein molecule. Be sure to include the elements that make up a protein
In 3–5 sentences, describe the unique challenges e-mail presents for business communications.
A piece of fabric measures 3.9 meters express this length in centimeters
PLEASE HELP FAST!! FIRST ANSWER IS BRAINLIEST IF CORRECT! The table shows your test results for math class. What test score do you need on the last exam to earn
Please help! Giving Brainliest :-) Which table represents a nonlinear function? A x y ​ −7 ​ 0 ​ −4 ​ 2 2 6 5 8 B x y ​ −3 ​ 8 0 5 5 0 8 −3 ​ C x y −4 0 ​ −2
Help ASAP..............