bartboy365 bartboy365
  • 23-01-2020
  • Mathematics
contestada

Roberto bought 3 bags of chips and 4 jars of dip for $13.50. Hailie bought 2
Bags of chips and 2 jars of dip for $8 Determine how much one bag of chip cost and one jar of dip

Respuesta :

sierragaffney22 sierragaffney22
  • 23-01-2020
make 2 equations Roberto: 3x+4y=13.50 Hailie: 2x+2y=8 Let x=bag of chips y=jars of dip use substitution or elimination to solve for x and y
Answer Link

Otras preguntas

The Triple Alliance nations were?
A cube shaped box has a volume of 27 cubic cm. what's the length of the box? how would you figure this out
in how many different ways can t e letters of the word "LEADING" be arranged in such a way that vowels always come together?
Why did the Egyptians build pyramids? A. to serve as homes for the Egyptian gods B. to be offerings to Horus, patron deity of the king C. to commemorate the joi
It say a machinist can produce 114 parts in 6min at at this rate how many parts can the machinist produce in 15 min
.135 repeating as a fraction
The carrier proteins that help in facilitated diffusion are _______________ proteins. A) Peripheral    B) Integral
What is the remainder when 1408 is divided by 9
What does how much mean in math
2,600 divided  by something=260  show work