Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of swiss cheese costs $4.00 at the grocery store. Use the fact that 16 ounces = 1 pound to help you find the cost of 1/4 pound of swiss cheese. a. $1.00 c. $4.00 b. $16.00 d. $2.00

Respuesta :

ngolovelykids3 ngolovelykids3
  • 25-01-2020

Answer:

$2.00

1/4*4.00=2.00 the answer is 2.00

Answer Link

Otras preguntas

Yes or no ?????????????
Pls help and have a great day <333!!!!
in what ways are clastic sediments modified during transport?​
Hey guys I need help with this
Evaluate 10*6-(9+5)/2
Select the correct answer. Which term correctly completes this sentence? ____________ es esencial para tener éxito. A. La perseverancia B. La meta C. El obje
Diversity refers to the bond that humans share.
6. (01.03 MC) The following map shows the spread of Islam from 632 A.D. (CE) through 1000 A.D. (CE). Use the map to answer the following question: EUROPE ASIA F
Brock Lesnar is standing next to his time machiner when he spots a pterodactyl soaring through the air. Brock Lesnar wants that pterodactyl for his trophy room.
Help me please id really appreciate your help