neasiag neasiag
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25$?

Respuesta :

rbxbch006 rbxbch006
  • 27-01-2020

Answer:

You can buy 4 feet of ribbon candy

Step-by-step explanation:

If you divide 11.25 by 2.5, you get 4.5, which is 4 feet 6 inches (half a foot)

Answer Link

Otras preguntas

can you tell me if y=x4 a function
Is this answer right?
Which techniques can help speed up the pace of a story? Select all that apply. a scene in which many events happen dialogue that helps reveal a character’s trai
WHAT KIND OF FIGURATIVE LANGUAGE IS THIS?
PLS HELP I WILL GIVE BRAINLIEST !!!How have the Philippines and Indonesia become more democratic in recent decades? O A. The military led coups to seize power.
What are these answers please Tell me
What is the value of the expression when a = –5 and c = –1
Compare and contrast the two types of bonds
what is globalization?​
How many members are in Congress combined? Total Members: ____________________ House of Representatives # of members: _____________ Senate # of members: _______