dayonnahharris96 dayonnahharris96
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

(b) Kaitlin bought 17 pounds of sugar for $10.
How many dollars did she pay per pound of sugar?
dollars per pound

Respuesta :

kelaya0723
kelaya0723 kelaya0723
  • 24-02-2020
she paid $.1.70 for each pound
Answer Link
thatgirl562 thatgirl562
  • 24-02-2020
She pay $1.70 for each pound because when you divide 17 by 10 you will get 1.7
Answer Link

Otras preguntas

A line L is parallel to the line 2x-5y-8=0. What is the gradient of the line
CD is a line parallel to AB and passes through the point (3, 5). c. Find the equation of the line CD
Ria is an Indian student who was admitted to a US university. Her annual tuition is $42,000. She has to pay her tuition fees in US dollars. She needs to calcula
Which of the following age groups is the LARGEST in each and every election - and could sway the outcome of any election? A. 18-25 B. 35-55 C. 65 & older
Health environment makes us healthy; justify​
Does this graph represent a function? Why or why not
Camden has a loyalty card good for a 17% discount at his local hardware store. What number should he multiply the prices on the tags by to find the price he wou
A group of students are working on a project. They complete 30%percent of the project in 12 hours. If they continue to work at the same speed, how many hours wi
^PLZ HELP, I NEED IT BY TODAY!!! (PART B and PART C only) PLZ THANKS
Mrs. Jones who has dementia. She continues to ask for her husband, whom you know passed away several years ago. How would you assist Mrs. Jones?"