smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best states the purpose of villi? Which of the following best states the purpose of villi? a. Speed up the elimination of wastes b. Inc
How many pairs of whole numbers have a sum of 40
how do you write 2/3r4 as a verbal expression
Describe three properties of a frozen fruit bar, including its state of matter.
Realism was a fairly influential and widespread literary movement in the United States in the latter half of the nineteenth century. Which American writer is am
Round 248,739 to nearest hundred
Which of the following words suggests a point of view? a. Face b. World c. Society d. Objective
Is 95.045 greater than 95.545
use breaking apart to find its product for 3x5= 6x6= 5x7= 6x7=
From 800–1200, the Khmer and Mon peoples moved into the northern regions of a. Cambodia. b. Thailand. c. Vietnam. d. Myanmar