joybbg41 joybbg41
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bottle of vinegar costs $26.40.
What is the price per cup?
$______
Hint: Find out how many cups are in a gallon!​

Respuesta :

willimar22
willimar22 willimar22
  • 24-02-2020

Answer:

0.55

Step-by-step explanation:

There are 16 cups total in 1 gallon.

Multiply both 16 and 1 by 3.

Your answer so far should be 48 cups and 3 gallons.

Divide $26.40 by 48.

Final answer, $0.55 per cup.

Answer Link

Otras preguntas

How are area and volume is alike
what is the answer to this one? (1 + 2n)(5) =
If your employer gives you a raise that is less than the inflation rate, it means that
I WILL GIVE BRAINLIEST Solve for x Answer must be simplified [tex]\frac{x}{-8}[/tex] ≥ -5
Peggy Andrews has a charge account at Davis Jewelers, which uses the unpaid-balance method of computing finance charges. The periodic rate is 1.75 percent. Andr
This is the name given to a written document that provides a territory within a state with the authority to exist and function.
4 2/3 divide by 1 2/3
2 ratios that are eqivalent to 27:9
Purchases on account are given below: October November December 30,000 40,000 50,000 55% of the month's purchases will be paid in the month of the purchase; the
Can a discret random variable entity take numerical values