selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

Why might location have been important to the power and wealth of the Mississippian culture?
What effects did destalinization have on Soviet satellite countries?
find the product -2x a(-4x b - 2x 3 + 5x)
A patient is in need of hydration. Which type of solution are the patient’s cells most likely in
When did Serbia and Montenegro split? And what, exactly, is Kosovo? Thank you.
Who had the most political power under the articles of confederation?
Hanif gives his neighbor Carla his freshly grown tomatoes in exchange for her expert lawn care. What is Hanif engaged in? a. Security protection b. Specializati
Create a works cited page entry for the following information. Be careful! Remember, your capitalization, spacing, and punctuation must be exact. A videocassett
Simplify 8y(y - 4) + 3y(y + 2). the choices are below 24y 2 - 26y 11y 2 - 26y - 8 11y 2 - 26y 11y 2 - 8
Why was Charles Martel’s victory at the Battle of Tours so important for Christianity?