laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

15 yards of 18 yards percent of change
What kind of tasks does an archaeologist do?
what is 453 divided by 6 and what is 147 divided by 8 and what is 118 divided by 7 and what is 622 divided by 4. plz show the work
The volume of a cylinder, found using 3.14 to approximate pi, is 30,395.2 cm3, and the radius is 11 cm. What is the height of the cylinder?
how can solving polynomial equations help you find dimensions?
a model car is made to a scale of 2 to 25. if the model is 15in. long, how long is the actual car?
sentence (i) has been shortened in sentence (ii) by using a(n) (i) she likes a location that is in the sun. (ii) she likes a sunny location A) phrase B)prefix
2/w=0.4/0.7 what is w ?
what role does transpiration play in the water cycle
Write a rule for multiplying two radicals with the same radicand. Justify why your rule works