emilyrdz6776 emilyrdz6776
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

if i buy 4 cans of soup for $6.00 which proportion can be used to find the cost of 13 cans

Respuesta :

amandawinton4
amandawinton4 amandawinton4
  • 24-03-2020
4cans/$6 = 13cans/$x now cross multiply and solve for x
Answer Link

Otras preguntas

what are some examples of maritime jobs
Am I correct at all? I need help. In what way did President Grant's approach to Reconstruction differ from that of President Johnson? He expanded the power of t
11. In a transverse wave that travels through a medium, the molecules of the medium vibrate A. with smaller amplitudes than the molecules in a longitudinal w
if one set of 16 ping-pong balls cost $8, how much will 320 ping-pong balls cost???
If P = 19 what is 745+5p? Please tell me if you know down below↓
For the main group elements( excluding the transition elements) , is it necessary to memorize the type of ion each element makes or could you predict the ion ch
how would you test whether 7 is a factor of 291
Is greater pressure exerted inside the whale's body or outside the blowhole? Explain.
how to name a line 3 different ways
where are did spain settle in