jgpoter345
jgpoter345 jgpoter345
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A group of 8 friends go to the movies. A bag of popcorn costs $2.99. How much will it cost to get one bag of popcorn for each friend?

Respuesta :

bmartin324 bmartin324
  • 25-03-2020

Answer:

23.92

Step-by-step explanation:

2.99*8=23.92

Answer Link
mollyrizor2
mollyrizor2 mollyrizor2
  • 25-03-2020

Answer:

$23.92

Step-by-step explanation:

8 times 2.99 is 23.92.

Answer Link

Otras preguntas

Two boxes of tea weight 3 oz. The Tea Time Tasty Tea Company packs 112 boxes in a case of tea. How many pounds does each case of tea weight?
used in a sentence bond energy
What are the factors of x squared +48x+135 ? Please explain
In which layer of the earth does erosion take place?
By tradition, when does the presidential campaign begin? A. When a candidate is officially nominated at the national convention B. After a candidate has gained
What two numbers add up to -14 and multiply out to -240
After World War II, the Soviet Union turned many of the countries of Eastern Europe into _____states.
used in a sentence bond energy
Assume that y varies inversely as x. If y = -8 when x = -9, find y when x = 4. y = 18 y = 72 y = 4.5
what is the percent of increase from 50 to 90