yagayaga
yagayaga yagayaga
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost 4.89 per pound and i have 6.3 pounds how much would i pay

Respuesta :

stressedandblessed19 stressedandblessed19
  • 26-03-2020
$30.81
That’s it because you have to multiply them together
Answer Link
noelleista
noelleista noelleista
  • 26-03-2020

Answer:

$30.81

Step-by-step explanation:

Set up an equation that represents the problem:

c = 4.89p

Where c is the cost and p is the number of pounds

Substitute:

c = 4.89(6.3)

Multiply:

c = 4.89(6.3)

c = 30.807

Since money only goes two places after the decimal point, round to the nearest hundredth.

c = 30.81

Therefore, you would pay $30.81 for 6.3 lbs of blueberries.

Answer Link

Otras preguntas

what is a closed-ended question?
How do I solve for x and state the restriction if (a-c)/(x-a)=m
Find the domain of each rational expression. f(x)=5x-7/4
what event triggered world war i ?
Homophones ~~~ a) a female sheep / an evergreen tree b) sandy shore / kind of tree c) guided / a metal d) opens lock / harbour e) flat land / joiner's tool f)
how reliable are grammar checkers?
Homophones ~~~ a) a female sheep / an evergreen tree b) sandy shore / kind of tree c) guided / a metal d) opens lock / harbour e) flat land / joiner's tool f)
how is acceleration of the cart related to the amount of force acting on it? the strips of it?
Factor then solve.1.81 - 4x²=02. 4s² + 9 = 12s
Write the equation For a Line that intersects points(1,3) And (2,5) which one is a.y=x+2 B.y=2x+1. C.y=3x-3. D.Y=-x+3 For me is letter B.please help